Korejská válka

Korejská válka byla dalším projevem studené války. Na konci druhé světové války byl korejský poloostrov okupován dvěmia nejvýznamnějšími světovými mocnostmi, a to Sovětským svazem a USA. Hranicí byla 38. rovnoběžka. Sovětský svaz okupoval oblast jemu bližší, tedy severní Koreu (dodnes komunistická – KLDR). USA okupovaly Jižní Koreu (dnes demokratická; 1988 Olympijské hry v hlavním městě Soulu).

Kim Ir-sen (Kim Il-sŏng), premier (1948-1994) a prezident (od 1972 navždy) Korejské lidově demokratické republiky

Kim Ir-sen (Kim Il-sŏng), premiér (1948-1994) a prezident (od 1972 navždy) Korejské lidově demokratické republiky (oficiální portrét)

Toto rozdělení vedlo ke vzniku Korejské lidově demokratické republiky v severní části (v čele s Kim Ir-Senem) a Korejské republiky v jižní části (s autoritativním prezidentem Li Syn-Manem). V roce 1948 vojenské jednotky z Korejského poloostrova odsunul SSSR, o rok později USA. Již v červnu roku 1950 překročila vojska KLDR (se souhlasem SSSR) hranice (38. rovnoběžku) a rychle obsadila skoro celou Jižní Koreu. Severní Korea se domnívala, že se obyvatelé jihu připojí k nim a vytvoří na celém korejském poloostrově komunistickou republiku.

O vzniklém konfliktu jednala rada bezpečnosti OSN. Ta označila (na žádost USA) KLDR za agresora a v červenci 1950 rozhodla o vyslání vojsk OSN do jižní Koreje (90% tvořila americká vojska – v čele s gen. McArthurem). To se však mohlo stát jen za souhlasu všech pěti členů rady bezpečnosti, kteří mají právo veta. Z toho plyne, že zástupce SSSR nebyl přítomen, a proto své právo veta Sovětský svatz uplatnit nemohl. Nepřítomnost SSSR byla totiž protestem proti Čínskému zástupci v OSN (Čínu zastupoval Tchaj-wan – Čankajšek).

Po ofenzívě OSN zahájené v září 1950 vstoupila vojska OSN do Soulu a v říjnu 1950 pronikla na území KLDR, odkud je na začátku roku 1951 vyhnala armáda „čínských lidových dobrovolníků“. Vojska OSN zůstala za 38. rovnoběžkou. Během války byl odvolán generál McArthur (chtěl použít atomové zbraně a rozšířit válku do Číny), nástupcem se stal generál Ridgway.

V červnu 1951 začala mírová jednání, která skončila po dlouhé poziční válce až koncem července 1953 uzavřením příměří (v Pchanmundžomu). Demarkační čára mezi korejskými státy (38. rovnoběžka) byla označena za demilitarizované pásmo. Tato situace trvá dodnes.

© 1997 - 2022, Václav Němec
Všechna práva vyhrazena
Design: StudioSCHNEIDER & Jakub Oubrecht