Krize Rakouska – Uherska, Vznik Československa
Rok 1918
Vznik samostatného státu Čechů a Slováků, který se ještě na počátku první světové války zdál být naprosto nereálný, získával na přelomu let 1917 a 1918 stále reálnější obrysy. Krize Rakouska – Uherska se prohloubila jak ve vnitřní politické rovině, tak na válečném poli. Naopak čeští a slovenští politici získávali pro vznik samostatného státu stále větší sympatie veřejnosti, a to jak české a slovenské, tak i v západních zemích. Na počátku roku 1918 se politiky zachování Rakouska – Uherska definitivně vzdali i čeští poslanci v Říšské radě. 6. ledna 1918 přijali čeští poslanci Tříkrálovou deklaraci, v níž se odvolávali na právo národů na sebeurčení a požadovali spojení Českých zemí a Slovenska do autonomního státního celku.
8. ledna 1918 vydal americký prezident Woodrow Wilson svých 14 bodů, tedy koncepci mezinárodního uspořádání světa, jak by měl vypadat po skončení první světové války. V bodě deset se prezident Wilson dotkl i Rakouska – Uherska, když požadoval autonomní vývoj všech národů v rámci Rakousko – Uherské monarchie. Samotné Rakousko se ale tou dobou potýkalo se stálo hlubší vnitřní krizí. Sílilo protiválečné hnutí, jenž se projevovalo demonstracemi a stávkami (generální stávka v lednu 1918 v celé monarchii), objevovaly se i vzpoury v armádě (Rumburk, Kragujevac). Rakousko – Uhersko postihl i hospodářský rozvrat,vláda nezvládala zásobovat ani frontu, která se postupně rozpadala, ani zázemí.
Na jaře 1918 sílily i protirakouské politické akce českého národa. 13. dubna přednesl spisovatel Alois Jirásek Národní přísahu, v níž vyjádřil odhodlání vytrvat v boji za samostatnost českého národa až do vítězného konce. Na tuto akci navázala Májová manifestace z 1. května, národní vyznění měly i oslavy 50. výročí položení základního kamene Národního divadla. 13. července 1918 byla obnovena činnost Národního výboru. Národní výbor československý se stal hlavním reprezentantem českých politických sil a sehrál klíčovou úlohu jak ve vytváření samostatného československého státu, tak v prvních týdnech jeho existence. Ve Výboru byly zastoupeny všechny významné politické strany podle výsledků voleb do Říšské rady v roce 1911, účastnili se sociální demokraté, agrárníci, státoprávní demokracie, národní socialisté i katolické strany. Předsedou Národního výboru byl Karel Kramář, významnými postavami byli i Antonín Švehla, Václav Klofáč nebo František Soukup. V rámci Národního výboru si obě socialistické strany ustavily Socialistickou radu, jejímž nejvýznamnějším představitelem byl Bohumír Šmeral.
Dne 30. května 1918 byla uzavřena Pittsburská dohoda, která navazovala na Clevelandskou dohodu z října 1915. Dohoda se týkala spojení Čechů a Slováků ve společném státě, ve kterém měla být Slovensku zaručena autonomie. Jednalo se ale pouze o politické prohlášeni, nikoliv zákon, a o budoucím uspořádání obou národů v Československu měly rozhodnout až nově zvolené orgány v samostatném československém státě. Vývoj událostí tak postupně směřoval k vytvořené samostatného Československa, které se stalo realitou v říjnu roku 1918.
Vznik Československa
14. října se uskutečnila generální stávka, kterou zorganizovala Socialistické rada, proti vývozu potravin, uhlí a dalších surovin z území Čech. Ve stejný den ale došlo k ještě důležitější události, když představitelé zahraničního československého odboje oznámili vznik Prozatímní vlády Československa. Vláda měla tři členy (Tomáš Garrigue Masaryk jako předseda vlády, Edvard Beneš jako ministr zahraničí a Milan Rastislav Štefánik jako ministr vojenství) a západní státy ji brzy uznaly jako představitele nového československého státu. Na tuto situaci se pokusil zareagovat RU císař Karel I., který 16. října vydal Manifest, v němž slíbil přeměnu Rakouska – Uherska ve federativní stát a nabídl autonomii národům v rámci RU. Tato jeho snaha ale přišla pozdě, rozpadu Rakouska – Uherska už nemohlo nic zabránit.
Základním programovým prohlášením Prozatímní vlády i celého československého odboje se stala Washingtonská deklarace. Toto prohlášení nezávislosti československého státu sepsal ve Spojených státech T. G. Masaryk a 17. října jej předal americké vládě a prezidentovi. 18. října pak byla deklarace vydána v Paříži. Masaryk se v prohlášení inspiroval americkým vzorem a pokusil se zdůvodnit, proč Češi a Slováci již nemají zájem o existenci v rámci Rakouska – Uherska a usilují o samostatný stát. Habsburkové, kteří byli dosazeni na český trůn, měli být nyní sesazeni proto, že nerespektovali česká státní práva. Dokument také obsahoval základní obrysy nově vznikajícího státu. Měla v něm být respektována lidská a občanská práva, Československo se mělo stát demokratickou republikou. Deklarace předpokládala i ochranu národnostních menšin, zrušení šlechtických výsad a titulů, hospodářskou proměnu státu (např. vyvlastnění velkostatků v rámci pozemkové reformy).
Na tuto situaci reagoval americký prezident Wilson 18. října zasláním nóty Rakousku – Uhersku. Deklaroval, že Spojené státy nebudou s RU jednat o československé otázce. Svých 14 bodů označil za překonaných, jelikož USA již uznaly československou vládu. Osud RU tak prezident Wilson vložil do jednání RU s nově vznikajícími československými orgány. Císař Karel I. následně souhlasil s tím, aby 25. října delegace reprezentující domácí odboj (vedl ji Karel Kramář) odjela na jednání do Ženevy s reprezentanty odboje zahraničního (Edvard Beneš).
Rakousko – Uhersko se začalo postupně rozkládat. Již 17. října vypovědělo Uhersko dualismus, samostatný stát vyhlásili i rakouští Němci. 27. října vydal rakouský ministr zahraničí Gyula Andrássy nótu, v níž Rakousko – Uhersko přijímalo americké podmínky k jednání o kapitulaci. Vydání Andrássyho nóty de facto znamenalo i definitivní konec rakouského císařství. 28. října 1918 byla Andrássyho nóta přijata v Českých zemích jako souhlas k vyhlášení samostatnosti. Večer téhož dne vyhlásil Národní výbor samostatný Československý stát, když zákon o jeho vzniku podepsala pětice mužů 28. října, a to Alois Rašín, Antonín Švehla, František Soukup, Jiří Stříbrný a Vavro Šrobár. Ve dnech 29. a 30. října byl nenásilný vznik státu v podstatě dokončen. Moc převzal do svých rukou Národní výbor, dosavadní právní předpisy z doby RU zůstaly v platnosti (recepční norma). 30. října byla také přijata Martinská deklarace, v níž se Slovensko definitivně stávalo součástí samostatného Československého státu.
Události 28. října 1918 a dnů následujících jsou významným milníkem českých i slovenských dějin. Desítky let snahy o národní sebeurčení Čechů a Slováků, započaté již obrozenci na počátku 19. století, se konečně dočkaly svého výsledku. Na vytvoření samostatného státu měla vliv jak první světová válka, která výrazně oslabila Rakousko – Uhersko, tak i vnitřní vývoj především v Čechách, kde se veřejnost i političtí představitelé postupně přiklonili ke koncepci samostatné existence mimo Rakousko – Uhersko. Brzy po převratu z 28. října bylo Československo uznáno za samostatný stát. 14. listopadu byl T. G. Masaryk, který v té době stále pobýval v zahraničí, zvolen prvním prezidentem samostatného Československa. Definitivně byla existence samostatného státu potvrzena na Pařížské mírové konferenci v roce 1919.