Bitva u Kresčaku – triumf lučištníků

„Pamatuji si ten den, jako by to bylo včera. Horký srpnový den, slunce pálilo a my, angličtí lučištníci, jsme stáli na svahu u Kresčaku a čekali. Čekali na Francouze, na jejich rytíře v lesklých zbrojích, na jejich hrdost a pýchu. Byli jich mraky, zdálo se, že je jich nekonečně mnoho. My, obyčejní pěšáci s luky, jsme proti nim vypadali jako hejno vrabců proti dravcům. Ale my jsme měli své luky, ty dlouhé anglické luky, které dokázaly poslat šíp na vzdálenost, o které se francouzským kuším ani nezdálo. A my jsme věděli, co máme dělat. Čekat na rozkaz, natáhnout tětivu, zamířit a vypustit. A pak znovu a znovu. Ten hluk, ten křik, řinčení zbraní a bolestné sténání… to mi bude znít v uších do konce života.“ (hypotetická vzpomínka bezejmenného anglického lučištníka)

V této eseji si budeme povídat o bitvě u Kresčaku (francouzsky Crécy), která proběhla v devátém roce Stoleté války probíhající mezi Anglií a Francií.

Bitva u Kresčaku, jak ji znázornil Jean Froissart (1337–1410)

Bitva u Kresčaku, svedená 26. srpna 1346, se stala jedním z klíčových střetnutí Stoleté války (1337-1453), dlouhotrvajícího konfliktu mezi Anglickým a Francouzským královstvím o nadvládu nad francouzským trůnem. Anglický král Eduard III. uplatňoval nárok na francouzský trůn skrze svou matku Isabelu, dceru francouzského krále Filipa IV. Sličného. V roce 1346 se Eduard III. vylodil se svou armádou v Normandii a postupoval hluboko do francouzského území, plenil a dobýval města. Francouzský král Filip VI. se mu s početnou armádou vydal vstříc. Obě vojska se nakonec střetla u vesnice Kresčak (Crécy-en-Ponthieu) v severní Francii.

Protivníci a jejich zbraně

Na jedné straně stála anglická armáda, která se skládala převážně z pěších lučištníků vyzbrojených proslulými dlouhými luky (longbow). Tyto luky, vyrobené z tisového dřeva, měly obrovský dostřel a dokázaly prorazit i tehdejší plátové zbroje na kratší vzdálenost. Lučištníci tvořili jádro anglické armády a byli vycvičeni k rychlé a přesné střelbě. Doplňovaly je menší oddíly těžké jízdy a pěchoty.

Proti nim stála početnější francouzská armáda, jejíž hlavní silou byla těžká rytířská jízda. Francouzští rytíři byli oděni do drahých plátových zbrojí a vyzbrojeni meči, kopími a válečnými kladivy. Byli považováni za elitu tehdejšího vojenství. Francouzskou armádu doplňovaly oddíly pěchoty a janovských kušíníků, jejichž zbraně však měly menší dostřel a kadenci než anglické luky.

Průběh bitvy a triumf lučištníků

Angličané zaujali obranné postavení na mírném svahu, kde se jejich lučištníci ukryli za zátarasy a vykopané jámy. Francouzi, kteří dorazili na bojiště unavení po dlouhém pochodu, se vrhli do útoku bez řádné koordinace. Janovští kušíníci, kteří měli útok zahájit, byli zmoženi a jejich tětivy navlhlé po dešti, který před bitvou padl. Angličtí lučištníci zahájili palbu a zasypali francouzské řady sprškou šípů.

Francouzská jízda, která se snažila prorazit anglické linie, narazila na palbu šípů a na zátarasy. Koně se plašili a rytíři padali k zemi. Následoval chaos a zmatek. Angličtí lučištníci neustále pálili a francouzské ztráty narůstaly. V závěru bitvy se do boje zapojila i anglická pěchota a dokonala zkázu francouzské armády.

Vlastnost Dlouhý luk (Longbow) Kuše
Kadence střelby Velmi vysoká. Zkušený lučištník dokázal vystřelit 10-12 šípů za minutu.
Nízká. Nabíjení kuše bylo zdlouhavé, zkušený kušíník vystřelil 1-2 střely za minutu.
Dostřel Velký. Efektivní dostřel se pohyboval kolem 200-250 metrů, maximální dostřel mohl být i přes 300 metrů.
Menší. Efektivní dostřel se pohyboval kolem 100-150 metrů, maximální dostřel byl sice srovnatelný s dlouhým lukem, ale s menší přesností.
Průraznost Dobrá, zejména na kratší vzdálenosti dokázal šíp prorazit i plátovou zbroj. Síla úderu byla značná.
Velmi vysoká na krátkou vzdálenost, kuše dokázala prostřelit i silnější zbroj. S rostoucí vzdáleností se ale průraznost snižovala rychleji než u luku.
Náročnost na výcvik Velmi vysoká. Dlouhodobý a náročný výcvik byl nutný k dosažení mistrovství v ovládání luku. Vyžadoval velkou fyzickou sílu a koordinaci.
Nižší než u luku. Ovládání kuše bylo relativně jednodušší a nevyžadovalo tolik fyzické síly, ale i tak byl nutný určitý výcvik pro přesnou střelbu.
Cena Relativně nízká. Luk byl levnější na výrobu než kuše.
Vyšší. Kuše byla složitější konstrukce a dražší na výrobu.
Údržba Jednoduchá. Luk vyžadoval minimální údržbu.
Složitější. Kuše vyžadovala pravidelnou údržbu mechanismu a tětivy.
Taktické použití Vhodný pro salvy střelby na dálku, efektivní proti hromadným útokům pěchoty i jízdy. Díky vysoké kadenci dokázal zasypat nepřítele množstvím šípů.
Vhodná pro přesnou střelbu na kratší vzdálenost, efektivní proti jednotlivým cílům, například proti rytířům. Nízká kadence ji činila méně efektivní proti hromadným útokům.
Vliv počasí Déšť mohl negativně ovlivnit tětivu luku, ale s dobrou údržbou se dalo tomuto problému předejít.
Déšť mohl výrazně ztížit natahování a střelbu z kuše, zejména u kuší s provazovým mechanismem. Vlhká tětiva ztrácela pružnost a snižovala se tak účinnost střelby. To se u Kresčaku stalo janovským kušíníkům.

„Tu velitelé sudličníků, kušečníků a Janovanů veleli svým lidem postoupiti před šiky urozeného panstva, aby zahájili střelbu na Angličany, a přiblížili se vskutku tak blízko, že mohli dostřelit; brzy však byli sudličníci a Janované rozbiti anglickými lukostřelci, a byli by stačili rozprchnout, čety urozeného panstva byly však žárlivé jedny na druhé, že jedny druhých nevyčkaly a v nepořádku a promíšeny, bez jakékoliv sestavy, hnaly se vpřed, takže nakonec uzavřely sudličníky i Janovany mezi sebe a Angličany: pěšáci nevěděli kudy kam. Nejslabší koně o ně padali, ostatní je poráželi, i klesali jeden na druhého na hromady jako vepři. A z druhé strany stříleli na rytíře angličtí lučištníci tak přesně, že se koně, cítíce ty ozubené šípy, jež dělaly divy, zpěčovali pokračovat v útoku, jiní se vrhali zpět jako zachváceni vzteklinou, ten se strašně vzpínal, ten se zase přes odpor svého pána obracel k nepřátelům zadkem, aby se vyhnul šípům, jimiž byl zasahován. A jiní zase si lehali, neboť nebylo jiné záchrany, a angličtí rytíři, kteří opustili sedla, přistupovali a bili do té změti lidí, kteří si nemohli poradit ani se sebou sami, ani se svými koňmi.“ (Jean Le Bel)

Bitvy u Kresčaku se zúčastnil i český král Jan Lucemburský, který stál po boku francouzského krále Filipa VI. Jan Lucemburský byl v té době již slepý, ale i přesto se nechtěl bitvy vzdát. Nechal se dovést do bitevní vřavy a statečně bojoval až do své smrti. Jeho statečnost a oddanost spojenci se staly legendou. Po boku Jana Lucemburského bojoval i jeho syn Karel, pozdější císař Karel IV., který z bitvy vyvázl živý. Smrt Jana Lucemburského u Kresčaku znamenala konec jedné éry a otevřela cestu k moci jeho synovi, jednomu z nejvýznamnějších panovníků českých dějin.

Závěr

Bitva u Kresčaku se stala symbolem triumfu pěchoty nad těžkou jízdou a ukázala sílu anglických lučištníků. Taktika použití dlouhých luků a obranné postavení se ukázaly jako klíčové pro anglické vítězství. Bitva měla dalekosáhlé důsledky pro průběh Stoleté války a ovlivnila vývoj vojenství v následujících staletích.

Osobně si myslím, že bitva u Kresčaku je fascinujícím příkladem toho, jak může inovativní taktika a využití nových zbraní změnit průběh dějin. Ukazuje také, že i zdánlivě slabší protivník může zvítězit nad silnějším, pokud využije svých předností. Smrt Jana Lucemburského pak dodává bitvě tragický rozměr a připomíná nám, že i statečnost a oddanost mohou mít v bitvě svou cenu.

© 1997 - 2025, Václav Němec
Všechna práva vyhrazena
Design: StudioSCHNEIDER & Jakub Oubrecht