Fórum

Toto je obecné fórum, kam můžete přispívat podle libosti vše týkající se historie či dějepisu.
Upozornění: Příspěvky obsahující neslušné či nevhodné výrazy budou bez upozornění mazány.
Pro připomínky týkající se obsahu můžete využít také zaslání zprávy přímo autorovi.

Váš příspěvek do diskusního fóra:







 Dnes přidáno: 0 příspěvků (zobr. 30)
 
Načteno 29.03.24 12:57
23.02.08 22:59
Donald
Wichterle ve Zlíně  
» reagovat
Zdravím Vás! Chemik Otto Wichterle pracoval za války ve Zlíně. Četl jsem jeho paměti a nevím, jestli pracoval ve Studijním ústavu (a kde vlastně ten ústav byl a do kdy existoval) nebo v nějakém jiném ústavu. Mohli byste mi prosím poradit? Nejsem ze Zlína, takže v tomto docela tápu.. Díky
23.02.08 23:08
qop
Wichterle ve Zlíně  
» reagovat
Milý Donalde, opravdu Otto Wichterle ve Zlíně za druhé sv. války pracoval. Byl zaměstnán ve výzkumném ústavu pod docentem Landou, v ředitelně spadal pod Hugo Vavrečku (dědu V. Havla). Se Studijním ústavem měl pouze to, že z jeho střechy pouštěl balónky, čímž dokazoval vlastnosti nějakého polymeru (stalo se tak 1. 5. 1944 a pak to musel vysvětlovat gestapu, to je myslím i v nějakých těch jeho pamětech). Studijní ústav vznikl v roce 1936 a nejdříve sídlil v internátu, poté ve vlastní budově, od dubna 1936. Dnes zde sídlí gymnázium TGM, je to u Domu umění ve Zlíně (původně byl Dům umění Památníkem T. Bati), náměstí T. G. Masaryka Zlín. Studijní ústav zanikl na přelomu let 1951 - 1952. Jeho část - Studijní ústav II. - Škola umění - vytvořila v padesátých letech základ uherskohradišťské střední uměleckoprůmyslové školy. Budova SU II je dnes sídlem policie. Já jako zlínský lokalpatriot rád pomohu;) Mějte se -qop-
23.02.08 23:16
Donald
Wichterle ve Zlíně  
» reagovat
Moc děkuju, qope, tak rychlou odpověď jsem opravdu nečekal, asi nemáš po večerech co dělat, že píšeš na dějepis.com :-).. Hodně mi to pomohlo. Ještě jednou díky!!!!
© 1997 - 2024, Václav Němec
Všechna práva vyhrazena
Design: StudioSCHNEIDER & Jakub Oubrecht
Exit mobile version