Kultura a umění raného středověku v Českých zemích
Velká Morava
učí všechen lid a praví:
Všichni, kdož spanilost svých duší
vidíte, neboť toužíte radovat se,
zapudit temnotu hříchu,
a zbavit se zkázy tohoto světa
a rajský život nalézti
a uniknout plameni hořícímu,
slyšte nyní svým rozumem,
slyšte, všechen lide slovanský,
slyšte Slovo, přišlo od Boha,
slovo krmící lidské duše,
slovo posilující srdce i rozum,
slovo toto, připravující k poznání Boha.(překlad části Proglasu do moderní češtiny; převzato z webu ceskaliteratura.cz)
Zásadní kulturní přínos pro Velkomoravskou říši měla cyrilometodějská misie, v roce 863 bratři Konstantin (později Cyril) a Metoděj přišli na území Velké Moravy. Vytvořili první písmo nazvané hlaholice a pro liturgii nepoužívali latinu, nýbrž staroslověnštinu. Konstantin a Metoděj přeložili do staroslověnštiny části Bible a liturgické texty. Vznikala i původní literární díla, například Proglas (předmluva k evangeliu).
Archeologické nálezy nám říkají, že obyvatelé Velké Moravy žili v opevněných osadách – hradištích. Dále se stavěly paláce a kostely. Centrum říše byla na jižní Moravě, mezi osady patřilo Staré Město u Uherského Hradiště nebo Mikulčice. Archeologické nálezy byly stejně tak bohaté na šperky, které se zpracovávali pomocí technik filigránem nebo granulováním. Dochovaly se též skleněné korálky, přezky či kříže.
Románský sloh
Po pádu Velkomoravské říše se centrum přesunulo do Čech, první stavby románského stylu se objevili v 10. století, románský sloh panoval na našem území do 13. století. Typickou stavbou je rotunda, nejznámější rotundy se nacházejí na Řípě (sv. Jiří), rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě nebo rotunda sv. Víta. Mezi další církevní stavby patří bazilika sv. Jiří na Pražském hradě, kostel sv. Klimenta, kostel v Milevsku nebo Třebíči. Rozmach zažila také, stavba klášterů, v Praze byl založen strahovský klášter nebo benediktinský klášter v Břevnově (zal. 993). Kláštery se stavěli po celém území českého království, další kláštery nalezneme v Doksanech, v Milevsku a v Kladrubech. Na Moravě jsou to kláštery v Rajhradě či Velehradě. S rozvojem románského slohu se začínají objevovat první kamenné stavby, včetně kamenných mostů (například Juditin most, který byl však později stržen) a hradů, jako je Hrad Přimda či hrad v Chebu.
Malířství je neodmyslitelně spojeno s iluminací neboli knižní malbou. Nejznámější památkou je opis Gumpoldovy legendy o sv. Václavovi (vznik před r. 999) a kodex Vyšehradský pořízený u příležitosti korunovace Vratislava I. roku 1085. Do této doby se také datuje vznik Codex Gigas, jedinečné knihy nejen svými rozměry, ale také rozměry. Nástěnné malby sehrály svou roli především jako vzdělávací prostředek. Nástěnné malby najdeme v rotundě sv. Kateřiny ve Znojmě, kde zobrazují přemyslovská knížata (před r. 1134), dále v kostele sv. Klimenta ve Staré Boleslavi, v Rovné u Stříbrné Skalice.
Foto : zdroj wikipedie.cz
Rozvoj literatury a vzdělanosti
Období raného středověku v českých zemích bylo také dobou rozvoje literatury a vzdělanosti. Kromě již zmíněných iluminovaných rukopisů vznikaly legendy, které měly význam nejen duchovní, ale také historický. Mezi nejstarší legendy patří například staroslověnská Legenda o sv. Ludmile nebo pozdější již latinská legenda Crescente fide o sv. Václavovi. Literární činnost byla úzce spojena s kláštery, které spravovaly knihovny a skriptoria. Kláštery se staly klíčovými centry uchovávání a šíření vzdělanosti, což mělo dalekosáhlý význam pro kulturní vývoj českého středověkého státu.