Kultura pravěku
Paleolit
První umělecké projevy člověka známe už v doby paleolitu. Památek je překvapivě mnoho, v době paleolitu je umění spojeno s kultem ženy a její rolí jako matky (Věstonická venuše). Pozoruhodné jsou skalní malby, malby zobrazovaly hlavně zvířata, málokdy však lidské postavy, malby měly magický účel a to zajistit dobrý výsledek v lovu. Nástěnné malby najdeme ve Francii (Lescaux, Les Trois Freres) nebo ve Španělsku (Altamira, Pindal). Malby byly tvořeny dvěma způsoby:
- makaronské kresby – malba pomocí otisků prstů
- lineární kresby – malba s užitím barev (žlutá, červená, černá)
V České republice sice nenajdeme nástěnné malby, ale památky z doby paleolitu ano (Předmostí u Přerova, Dolní Věstonice, Koněpruské jeskyně).
Mezolit a neolit
V době mezolitu a neolitu došlo ke změně podnebí, ledovce ustoupily a nastaly nové a lepší životní podmínky. Malby se přesunuly pod širé nebe, ale zachycovaly pořád život lovců. V době neolitické vzniká architektura jako taková; staví se domy pro rodiny, svatyně a hrobky. Hovoříme o tzv. megalitická architektura, kterou rozdělujeme na:
- menhir – jeden vztyčený kámen (Carnac)
- dolmeny – dva kameny a na nich je třetí, mají funkci hrobky, pokud je navršeno více kamenů, jedná se o pahorek (tumulus),
- kromlechy-do kruhu postavěné kameny, které sloužily jako svatyně (Stonehenge
V České republice nalezneme zbytky megalitických staveb na Slánsku a Rakovnicku.
Nový způsob vyžadoval nové technologie. Tak došlo ke vzniku keramiky.
- volutová- keramika s jednoduchými vzory, vpíchané vzory dělají vzory,
- vypíchaná – vzory se vytvářely pomocí vpichů
- malovaná – malovaná keramika
- šňůrová – otisky provázku obtisknuté do keramiky
Doba bronzová a železná
Na území České republiky se v době bronzové rozvíjela kultura únětická (2. tis. před Kristem), kultura lidu mohylového a kultura lužická. Zpracovává se zlato, měď, dochází k rozvoj řemesel.
Dobu železnou dělíme ve střední Evropě na dobu halštatskou (7. – 6. století před Kristem) a laténskou (2. polovina 1. tisíciletí před Kristem). Díky Keltům na našem území došlo k technickému a kulturnímu rozvoji, pro Kelty je typická stavba oppida (Stradonice, Staré Hradisko u Prostějova, hlava Kelta – Mšecké Žehrovice).