Poslední fáze války (1945)
Od 17. července do 2. srpna 1945 se konala Postupimská konference (Potsdam u Berlína), na které se sešli zástupci velmocí. Byla to poslední konference Velké trojky – jednateli byli J. V. Stalin (SSSR), H. Truman (USA) a W. Chruchill (UK), později nahrazený novým labouristickým premiérem C. Attleem (UK).
Hlavním tématem bylo Německu – navazovalo se na jednání v Jaltě. Německo bylo rozděleno na 3 + 1 zónu – stejně rozdělen i Berlín – a byla utvořena spojenecká kontrolní rada. Plán úplného rozdělení Německa byl zamítnut, Německo mělo být obnoveno jako demokratický a mírumilovný stát. Byl přijat program „čtyř D“:
- denacifikace (+ potrestání válečných zločinců; SS a Gestapo označeny za zločinecké organizace)
- demilitarizace (omezení, odzbrojení)
- demonopolizace (rozbití monopolů, která pomohly Hitlerovi k moci)
- demokratizace
Jednalo se též o hranicích Německa a o odsunu německého obyvatelstva z Československa a Polska.
Vznikla rada ministrů zahraničních věcí, která měla připravit mírové smlouvy s poraženými zeměmi. Mírové smlouvy s Itálií, Rumunskem, Bulharskem, Finskem a Maďarskem byly podepsány v Paříži.
Porážka Japonska
Od okamžiku zvratu ve válce zatlačovaly Spojené státy Japonsko stále více a více – hovoříme o tzv. „skocích z ostrova na ostrov“. 8. srpna 1945, přesně tři měsíce po skončení války v Evropě podle dohody vyhlásil Sovětský svaz válku Japonsku. O den později již Rudá armáda operuje na území jižní Číny a v Koreji.
Mezitím proběhl v USA úspěšný pokus s atomovou bombou (odzkoušena v Los Alamos ve státě Nové Mexiko). Její vývoj v rámci přísně tajného projektu s kódovým označením Manhattan vedl Američan německého původu J. R. Oppenheimer. Po tomto pokusu byla pozice Spojených států ještě silnější.
6. srpna 1945 shodil bombardér B‑29 první atomovou bombu na japonské město Hirošima. Bomba bývá familiérně označována jako „Little Boy [1]“. V důsledku této exploze zemřelo asi 200 tisíc lidí + mnoho dalších neslo následky až do konce padesátých let dvacátého století. O tři dny později, 9. srpna 1945, byla svržena druhá atomová bomba na japonské město Nagasaki. Její kódové jméno bylo „Fat Man [2]“. Na následky exploze této bomby zemřelo 80 tisíc lidí.
Přesto japonští fanatičtí důstojníci (i po těchto katastrofách) odmítali kapitulovat. Ochotu kapitulovat oznámil japonský císař 14. srpna, ale podepsána byla ještě po dalších bojích 2. září 1945 na americké lodi Missouri v Tokijském zálivu. Kapitulace Japonska znamenala definitivní konec druhé světové války.