Třetí fáze války = přelom ve druhé světové válce (1943)
Východní fronta
Porážka německé armády u Moskvy pro Hitlera jakoby ani neexistovala – tak se stavěl ve svých dalších plánech na ovládnutí Sovětského svazu. Pro rok 1942 naplánoval další ofenzívu, jejímž cílem byly jižní oblasti SSSR a zejména kavkazská naftová pole. Hitler si během útoku, ale vybral ještě další cíl jímž bylo město Stalingrad. A tak v srpnu 1942 přišel rozkaz k dobytí Stalingradu, jehož důsledkem byla bitva u Stalingradu. V jejím průběhu Ruská armáda obklíčila a nakonec úplně zničila německou šestou armádu pod velením maršála Pauluse. Německý neúspěch byl zapříčiněn rozdělením vojenských cílů, kdy část armád útočila směrem na Kavkaz a další část se zastavila ve zničených ulicích Stalingradu. Kde nemohla využít své převahy v technice a po příchodu zimy se opakovalo vzepětí sovětské armády spojené s obklíčením Stalingradu a zahnáním německých vojsk od Kavkazu. Bitva u Stalingradu zasadila německé armádě takovou ránu, že se z ní již nedokázala vzpamatovat a tak jí považujeme za přelomovou ve vývoji válečného konfliktu na východní frontě. Německý polní maršál Paulus kapituloval 31. ledna 1943.
Cena za toto vítězství však byla velmi vysoká a odpovídala počtu nasazených vojáků – na straně Osy bojoval jeden milion mužů; na straně Sovětského svazu až jeden a půl milionu mužů. Na německé straně byly ztráty způsobeny především Hitlerovým zákazem stáhnout armádu z pasti, když to ještě šlo. Na druhé straně Stalin poslal do této bitvy z ostatních front všechny vojáky, kteří tam nebyli nepostradatelní. V únoru 1943, kdy Sověti dobyli improvizované sídlo maršála Friedricha von Pauluse a ten se vzdal, bylo na obou stranách přibližně stejně mrtvých – 850 tisíc mužů. Sověti zajali přes 90 tisíc německých vojáků, z nichž se domů vrátilo ovšem jen něco kolem šesti tisíc.
Do bitvy u Stalingradu se na německé straně zapojili i jejich spojenci – Rumuni a Italové, přičemž právě přes Rumuny vedli sověti rozhodující útok při obklíčení Stalingradu. Bylo to záměrné, protože rumunští vojáci nedosahovali úrovně německých a navíc německé velení odmítalo dodat svým spojencům vojenskou výzbroj na úrovni, i když jimi byla požadována (rumunští vojáci například neměli účinné zbraně proti známým ruským tankům T34, a proto jim nemohli při napadení čelit). Ztráty spojencům Němců vedly k jejich snaze se vyvázat z války, což mělo mít pro Němce neblahé důsledky.
Úspěch, který Němci očekávali, skončil ve skutečnosti další porážkou německé armády a za své vzal i mýtus o neporazitelnosti „nadřazené“ německé armády. Rusko dále mobilizovalo všechny své živé i neživé zdroje a síly, což se projevilo postupným získáváním převahy Rudé armády nad Němci.
Pro Spojence byla bitva u Kurska vítězstvím navíc i proto, že zdržela významnou část německé armády, zatímco Spojenci se soustředili na obrat v oblasti Středomoří. Rudé armádě se dále podařilo Němce rozdrtit v bitvě u Orel v srpnu 1943. Německá strana byla po porážce u Kurska nucena zahájit ústup, Rudá armáda postupně obsazovala území uvolněné nacisty a fronta směřovala zpátky na západ. V listopadu 1943 byl osvobozen Kyjev a v lednu 1944 byla ukončena blokáda Leningradu, kde během 900 dnů zemřelo téměř milion obyvatel.
Afrika a Středomoří
Rozhodující střetnutí Rommelových Afrikakorps na německé straně a Spojenců pod velením generála Montgomeryho se odehrálo v říjnu 1942 u El-Alamejnu (druhá bitva u El-Alamejnu) – po šesti týdnech příprav. Vítězství Spojenců znamenalo obrat ve válce v severní Africe.
Bitva trvala od 23. října do 3. listopadu 1942. Na straně spojenců stálo na 200 tisíc vojáků a tisíc tanků, na straně Osy na 100 tisíc vojáků a 500 tanků. Po více než pětihodinovém bombardování klíčových pozic nepřítele byla vyslána lehká pěchota s cílem odminovat cestu minovým polem pro tanky. Když bitva po dvanácti dnech skončila, byly řady Spojenců slabší o 15 tisíc mužů a 700 tanků. Na straně Osy bylo zničeno 350 tanků, zabito 12 tisíc mužů a dalších 25 tisíc bylo zajato.
V lednu 1943 se setkal Churchill s Rooseveltem v severoafrické Casablance, aby tam jednali o druhé frontě. Churchil se snažil prosadit britské zájmy ve Středomoří a jihovýchodní Evropě proti pronikání sovětského vlivu. Prvním cílem bylo ovládnutí severní Afriky. Bylo rovněž rozhodnuto o odložení invaze do západní Evropy, místo kterého byla naplánována invaze na Sicílii a další postup do Italie.
V květnu 1943 donutili Montgomery a Eisenhower Itálii a Německo ke kapitulaci v severní Africe.
Itálie
V červenci 1943 se spojenecká angloamerická vojska vylodila na Sicílii. V Itálii došlo ke státnímu převratu, Mussolini byl svržen – pozván na audienci k italskému králi, tam zajat a uvězněn. Nová vláda v čele s P. Badogliem vyjednala se spojenci kapitulaci Itálie. Na to však reagoval Hitler, který nařídil obsazení Itálie německými vojáky, nechal odzbrojit italské vojáky a nařídil osvobodit Mussoliniho. Boje v Itálii probíhaly až do roku 1944 – během nich byl zničen i klášter Monte Cassino. Mussolini byl osvobozen a v severní Itálii vytvořil loutkový režim pod patronací Německa – „republika Salo“.
Mezinárodní jednání
Od 28. listopadu do 1. prosince 1943 se konala první konference Velké trojky (USA, SSSR a Spojené království) v Teheránu. Své země reprezentovali F. D. Roosevelt (USA), J. V. Stalin (SSSR) a W. Churchill (UK). Hlavním tématem jednání byl konečný útok proti Německu v Evropě. Výsledkem byla deklarace o spolupráci ve válce a v míru. Bylo dohodnuto otevření druhé fronty ve Francii v květnu 1944. Zároveň měl Sovětský svaz začít ofenzivu na východě. Cílem spojenců byla bezpodmínečná kapitulace Německa + domluva, že po ukončení války v Evropě zahájí Sovětský svaz válku s Japonskem.