Východní blok v 60. – 80. letech
Po roce 1956 došlo ve východním bloku k několika zásadním událostem, které formovaly jeho další vývoj. Maďarské povstání v roce 1956 bylo brutálně potlačeno sovětskou armádou, což ukázalo ochotu SSSR udržet kontrolu nad svými satelity za každou cenu. V Československu proběhlo v roce 1968 Pražské jaro, pokus o reformu socialismu s lidskou tváří, který byl také násilně potlačen vojsky Varšavské smlouvy. Brežněvova doktrína, formulovaná v roce 1968, deklarovala právo SSSR zasáhnout v jakékoliv zemi východního bloku, kde by hrozilo oslabení socialismu.
Polsko
V Polsku se od poloviny 70. let začala formovat opoziční hnutí, která vyvrcholila v roce 1980 vznikem nezávislých odborů Solidarita, vedených Lechem Wałęsou. Solidarita se rychle rozrostla a získala podporu milionů Poláků. Polská Solidarita se stala hlavním symbolem odporu proti komunistickému režimu ve východním bloku. Solidarita získala rychle podporu milionů Poláků a stala se hlavní silou bojující za politické a ekonomické reformy. V čele Solidarity stál Lech Wałęsa, který se stal klíčovou postavou polské politiky.
Vzestup Solidarity byl úzce spjat se zvolením Karola Wojtyły papežem Janem Pavlem II. v roce 1978. Jeho podpora a morální vedení dodaly Polákům odvahu a naději v jejich boji za svobodu. Komunistická vláda v Polsku byla nucena vyhlásit stanné právo v roce 1981, aby potlačila Solidaritu, ale hnutí přežilo a pokračovalo v odporu.
V roce 1989 se situace ve východním bloku začala dramaticky měnit. Solidarita vyhrála částečně svobodné volby v Polsku, což vedlo k vytvoření první nekomunistické vlády ve východní Evropě. Tento úspěch inspiroval další národy východního bloku a přispěl k sérii revolucí, které nakonec vedly k pádu komunistických režimů v celém regionu.
Rumunsko
V Rumunsku vládl od roku 1965 Nicolae Ceaușescu, který zpočátku prosazoval nezávislou zahraniční politiku a dokonce odsoudil invazi do Československa v roce 1968. Jeho režim se však postupně stal jedním z nejrepresivnějších v celém východním bloku. Ceaușescu zavedl kult osobnosti, jeho politika ekonomického rozvoje vedla k masivnímu zadlužení a hospodářským problémům. V 70. a 80. letech se zhoršovaly životní podmínky obyvatel, kteří čelili nedostatku základních potravin a energií.
Rumunsko se rovněž vyznačovalo extrémní izolací od zbytku východního bloku i od Západu. Ceaușescu se snažil o nezávislou politiku, která byla často v rozporu se sovětskými zájmy. Jeho režim však byl silně represivní vůči jakékoliv opozici, což vedlo k rostoucí nespokojenosti mezi obyvatelstvem. V roce 1989 vyústila tato nespokojenost v masové protesty, které nakonec vedly k pádu Ceaușescova režimu a jeho popravě.
Bulharsko
Bulharsko pod vedením Todora Živkova bylo jedním z nejvěrnějších spojenců Sovětského svazu. Živkov, který se stal vůdcem Bulharské komunistické strany v roce 1954, se snažil o co nejbližší vztahy se SSSR a často imitoval sovětskou politiku. Ekonomické reformy byly minimální a Bulharsko zůstalo převážně zemědělskou zemí s pomalým průmyslovým rozvojem.
V 60. a 70. letech se Bulharsko snažilo o ekonomickou modernizaci, ale výsledky byly omezené. Politický systém byl velmi centralizovaný a jakákoliv opozice byla tvrdě potlačována. Živkovův režim také podporoval rusifikaci a kulturní integraci se Sovětským svazem. Navzdory této loajalitě se Bulharsko potýkalo s ekonomickými problémy a sociálními nepokoji, které přetrvávaly až do konce 80. let.
Jugoslávie
Jugoslávie, vedená Josipem Brozem Titem, byla specifická svým odklonem od sovětského vlivu po roce 1948. Tito prosazoval politiku nezávislého socialismu a stal se jedním ze zakladatelů Hnutí nezúčastněných zemí. Jugoslávie se snažila o rovnováhu mezi Východem a Západem a často přijímala ekonomickou pomoc z obou stran.
Ekonomicky byla Jugoslávie úspěšnější než mnoho ostatních zemí východního bloku, díky systému samosprávy a tržních reforem. Nicméně etnické a národnostní rozdíly mezi jednotlivými republikami byly zdrojem napětí, které Tito dokázal udržet pod kontrolou během své vlády. Po jeho smrti v roce 1980 se však tyto problémy začaly znovu objevovat, což vedlo k růstu nacionalismu a nakonec k rozpadu Jugoslávie v 90. letech.