Západní Německo po druhé světové válce
Po druhé světové válce bylo Německo rozděleno na čtyři okupační zóny, které kontrolovaly Spojené státy, Velká Británie, Francie a Sovětský svaz. V roce 1949 se spojily americká, britská a francouzská zóna a vytvořily Spolkovou republiku Německo (SRN), známou jako Západní Německo. Sovětská zóna se stala Německou demokratickou republikou (NDR). Dočasným hlavním městem SRN se stal Bonn (Berlín byl totiž také rozdělen do čtyř okupačních zón, ale geograficky byl Západní Berlín zcela obklopen NDR).
Sjednocení okupačních zón a přítomnost armád
Sjednocení okupačních zón západních spojenců bylo klíčovým krokem k vytvoření SRN. Spojenci chtěli vytvořit silné demokratické Německo, které by bylo schopno čelit rostoucí hrozbě komunismu. Na území SRN zůstaly po válce vojenské síly spojenců, které zajišťovaly bezpečnost a stabilitu nového státu. Tato přítomnost byla postupně redukována, ale americké a britské vojenské základny zde zůstaly po celou dobu studené války. Mezi největší americké vojenské základny patřily Ramstein Air Base (letecká základna ve spolkové zemi Porýní-Falc), Wiesbaden Army Airfield (Hesensko) a Stuttgart Army Airfield (Bádensko-Württembersko). Britové měli významné základny v lokalitách jako RAF Brüggen, RAF Gütersloh a JHQ Rheindahlen.
Přítomnost amerických a britských vojáků vnímali západní Němci různě – jednak vnímali nezbytnost tohoto faktu po skončení druhé světové války a pozitivně vnímali i roli ochrany a bezpečnosti, kterou západní vojáci poskytovali proti sovětskému vlivu. Vojáci přinášeli také pracovní příležitosti a přispěli k ekonomickému růstu regionů, kde byly základny umístěny. Na druhou stranu byla přítomnost cizích vojsk samozřejmě vnímána jako vliv na německou suverenitu a také se vyskytovaly některé sociální problémy spojené s přítomností velkého počtu vojáků.
Německý hospodářský zázrak
V padesátých letech zažilo Západní Německo hospodářský zázrak, známý jako Wirtschaftswunder – období rychlého hospodářského růstu. Díky Marshallovu plánu a hospodářským reformám, které zahrnovaly měnovou reformu v roce 1948 a liberalizaci trhu, došlo k rychlému hospodářskému růstu. Ludwig Erhard, tehdejší ministr hospodářství, hrál klíčovou roli jakožto architekt tohoto hospodářského zázraku. Jeho politika volného trhu a ekonomických reforem byla pro tento rozmach zásadní. Nezaměstnanost klesla a životní úroveň obyvatel se výrazně zlepšila. Tento růst učinil z Německa jednu z největších ekonomik světa.
Díky těmto opatřením došlo k rychlému růstu průmyslové výroby, a to především v automobilovém průmyslu s firmami jako Volkswagen a Mercedes Benz. Chemický průmysl, zastoupený společnosti jako BASF a Bayer, zaznamenal také výrazný růst. Strojírenství a elektronika rovněž významně vyrostly, což vedlo k inovacím i ke zvýšení produktivity. Rozsáhlé rekonstrukční projekty po válce zapříčinily doslova boom ve stavebnictví. Mnoho nových pracovních míst způsobilo pokles nezaměstnanosti na historicky nejnižší úrovně.
Západní Německo se stalo jedním z hlavních ekonomických motorů Evropy a postupně se začlenilo do mezinárodních ekonomických a politických struktur, jako byla Evropská hospodářská společenství (EHS, více zde) a NATO. Tento růst také posílil politickou stabilitu země.
Wirtschaftswunder měl také významný sociální dopad, protože vedl k nárůstu spotřeby a vytvoření nové střední třídy. Lidé začali investovat do vzdělání, bydlení a zlepšení životních podmínek, což vedlo k celkovému růstu prosperity. Bytová výstavba se stala jednou z priorit vlády, aby uspokojila rostoucí potřebu bydlení. Výsledkem byla výstavba tisíců nových bytů, což pomohlo zlepšit životní podmínky mnoha rodin. Běžný obyvatel Západního Německa se těšil z lepšího přístupu ke zdravotní péči, vzdělání a zaměstnání, což vedlo ke zvýšení životní úrovně a pocitu stability a bezpečí.
Kancléř Konrad Adenauer
Konrad Adenauer, první spolkový kancléř SRN, měl zásadní vliv na poválečný vývoj Západního Německa. Ve funkci kancléře působil od roku 1949 do roku 1963. Byl zakladatelem německé Křesťanskodemokratické Unie. Adenauer se zaměřil na obnovu německé ekonomiky, integraci SRN do západních struktur, jako je NATO a Evropské hospodářské společenství, a na dosažení politické stability. Adenauer také sehrál klíčovou roli při zajišťování reparací a odškodnění pro židovské oběti holocaustu. Pod jeho vedením SRN dosáhla mezinárodního uznání a obnovila diplomatické vztahy s mnoha zeměmi. Mezi jeho úspěchy se řadí také dojednání propuštění německých zajatců ze Sovětského svazu (1955) či znovupřipojení Sárska po všelidovém hlasování roku 1955 (1957).
Byl také známý svým silným antikomunistickým postojem a podporou transatlantických vztahů se Spojenými státy. Jeho politika usmíření s Francií vedla k podpisu Elysejské smlouvy v roce 1963, která posílila spolupráci mezi oběma zeměmi.
Adenauerova politika byla zaměřena také na izolaci komunistického režimu v NDR. Podporoval politiku neuznávání NDR a usiloval o sjednocení Německa pod demokratickou vládou. Jeho pevný postoj vůči Východnímu Německu a Sovětskému svazu hrál významnou roli v udržování západního kurzu SRN během studené války. Adenauerova vláda také podporovala německé uprchlíky z NDR, což posilovalo jeho postavení mezi voliči a zajišťovalo podporu pro jeho politiku vůči Východnímu Německu. Jeho přístup k NDR a Sovětskému svazu byl často kritizován jako tvrdý, ale mnoho historiků ho považuje za klíčový pro stabilitu a rozvoj poválečné SRN.