Vikingové – odvážní mořeplavci a objevitelé Ameriky
Na rozbouřených vlnách severního Atlantiku, s dračími hlavami na přídích svých štíhlých lodí, se Vikingové vydávali vstříc neznámým břehům. Nebyli pouze obávanými bojovníky, ale i zručnými mořeplavci a odvážnými objeviteli, jejichž plavby dalece překračovaly horizonty tehdejší Evropy. Tato esej se zaměří na vikingské objevitelské cesty, s důrazem na jejich transatlantické plavby do Severní Ameriky, a zhodnotí historický význam těchto pozoruhodných výprav.
Vikingové – Mořeplavci a dobyvatelé
Původ a kultura Vikingů
Vikingové, pocházející ze Skandinávie (dnešní Dánsko, Norsko a Švédsko), byli společností, která v období od konce 8. do 11. století ovlivnila dějiny Evropy svými nájezdy, obchodem a kolonizací. Jejich kultura byla hluboce zakořeněna v severské mytologii, s panteonem bohů jako Ódin, Thor a Freyja, která formovala jejich pohled na svět, hodnoty odvahy, cti a touhu po dobrodružství. Sociální struktura byla hierarchická, s králi, náčelníky, svobodnými sedláky a otroky.
Vikingské lodě
Klíčem k vikingským úspěchům na moři byly jejich mistrovsky konstruované lodě. Drakkary (dlouhé lodě) byly úzké, lehké a rychlé válečné lodě s nízkým ponorem, ideální pro plavbu po řekách i pro překvapivé nájezdy na pobřeží. Knary byly robustnější obchodní lodě s hlubším ponorem, určené pro transport nákladu a dálkové plavby přes oceán. Stavba lodí, s použitím techniky klinkerové obšívky, jim zajišťovala lehkost, odolnost a flexibilitu v rozbouřených vodách Atlantiku.
Expanze Vikingů
Vikingská expanze probíhala v několika směrech. Na východě pronikali do Ruska, kde zakládali obchodní stanice a ovládali říční cesty do Byzance. Na jihu podnikali nájezdy na Anglii, Francii a další evropské země, kde se i usazovali (např. Normandie). Směrem na západ se vydávali do severního Atlantiku, kde objevili a osídlili Island a Grónsko. Jejich motivace byly komplexní – od hledání nových obchodních příležitostí a úrodné půdy, přes únik před politickými nepokoji v rodné Skandinávii, až po touhu po dobrodružství, slávě a kořisti.
Objevování severního Atlantiku
úryvek z knihy Landnámabók (Kniha o záboru země), středověkého rukopisu detailně popisujícího osídlení Islandu v 9. a 10. století
V 9. století, zhruba od roku 870, se Vikingové začali trvale usazovat na Islandu. Prvními osadníky byli převážně Norové, kteří hledali únik před politickými nepokoji a rostoucí centralizací moci v Norsku. Osídlování probíhalo postupně a vedlo k vytvoření jedinečné společnosti s vlastním systémem správy (Althing – nejstarší parlament na světě). Island se stal důležitou zastávkou a výchozím bodem pro jejich další plavby na západ, do dosud neprozkoumaných oblastí Atlantiku. Drsné islandské podmínky, s vulkanickou krajinou, chladným podnebím a omezenými možnostmi pro zemědělství, prověřily jejich odolnost a schopnost adaptace. Osadníci se museli naučit využívat zdroje ostrova, jako rybolov, chov ovcí a skotu, a vyvinuli specifické zemědělské postupy. Osídlení Islandu je popsáno v Landnámabók (Kniha o osídlení), která poskytuje cenné informace o prvních osadnících a jejich životech.
Erik Rudý, známý svou vznětlivou povahou, byl z Islandu dvakrát vyhnán za vraždu. Právě druhé vyhnanství, kolem roku 982, ho přivedlo k objevení Grónska. Po několika letech strávených průzkumem neznámé země se Erik vrátil na Island a kolem roku 985 zorganizoval kolonizační výpravu. Díky chytře zvolenému jménu „Grónsko“ (Zelená země) se mu podařilo nalákat mnoho osadníků. Vytvořili zde dvě hlavní osady:
- východní osadu (Eystribyggð) na jihu a
- západní osadu (Vestribyggð) na západě.
Grónsko se stalo nejzápadnějším bodem vikingské expanze před dosažením Severní Ameriky a představovalo pro ně důležitou základnu pro další výpravy do neznáma.
Život v grónských osadách byl nelehký a značně odlišný od života ve Skandinávii či na Islandu. Vikingové se museli potýkat s ještě drsnějším arktickým podnebím, nedostatkem orné půdy vhodné pro tradiční zemědělství a omezenými zdroji. Závislost na lovu mořských savců (tuleni, mroži), rybolovu a chovu dobytka (především ovcí a koz) byla klíčová pro jejich přežití. Obchod s Islandem a Skandinávií, zahrnující vývoz mrožích klů, kožešin a kůží výměnou za dřevo, železo a zemědělské produkty, hrál důležitou roli v jejich ekonomice. Přesto zde Vikingové vybudovali fungující společenství, která existovala po několik staletí (až do 15. století). Postupně se ale osady začaly vylidňovat, pravděpodobně v důsledku klimatických změn (tzv. Malá doba ledová), úpadku obchodu, konfliktů s Inuity (Dorsety a později Thule) a možná i vnitřních problémů. Zánik grónských osad je dodnes předmětem vědeckých debat.
Cesty do Vinlandu – Objevení Ameriky
Ságy o Vinlandu
Islandské ságy, jako Sága o Eriku Rudém a Sága o Grænlendingar (Sága o Grónlanďanech), představují klíčové prameny informací o vikingských plavbách do Severní Ameriky. I když jsou ságy literárními díly, obsahují i historická jádra a poskytují cenné detaily o těchto výpravách.
Kolem roku 986 plul Bjarni Herjólfsson z Islandu do Grónska, ale zabloudil a spatřil neznámé pobřeží. Ačkoli na pevninu nevstoupil, jeho zprávy o nové zemi povzbudily Leifa Erikssona k následné výpravě.
Leif Eriksson a jeho výprava
Kolem roku 1000 se Leif Eriksson vydal na západ z Grónska a doplul k pobřeží Severní Ameriky. Podle ság pojmenoval objevené země Helluland (Země plochých kamenů), Markland (Lesní země) a Vinland (Země vína). Vinland je s největší pravděpodobností totožný s oblastí L’Anse aux Meadows na Newfoundlandu. Zde Leif založil krátkodobou osadu.
Ságy popisují Vinland jako úrodnou zemi s mírným podnebím, porostlou divokou vinnou révou a bohatou na dřevo. Tento popis se hodí k podmínkám na Newfoundlandu.
Archeologické naleziště L’Anse aux Meadows na Newfoundlandu je jediným doloženým důkazem vikingské přítomnosti v Severní Americe. Nalezené pozůstatky osady, včetně typických vikingských staveb, potvrzují vyprávění ság.
Další vikingské výpravy do Ameriky
Po Leifově výpravě se pravděpodobně uskutečnily i další vikingské plavby do Ameriky, ale osídlení se neudrželo. Důvody mohly být různé – konflikty s domorodým obyvatelstvem (Skraelings), logistické problémy s udržením zásobovacích tras nebo nedostatek motivace k trvalému osídlení.
Význam vikingských objevů pro dějiny
Vikingové byli nepopiratelně prvními Evropany, kteří doložitelně dosáhli břehů Ameriky, téměř o 500 let před Kryštofem Kolumbem. Tento fakt je dnes vědecky prokázán archeologickými nálezy.
Ačkoli vikingská přítomnost v Americe byla krátkodobá a neměla bezprostřední vliv na tehdejší politické a ekonomické dění v Evropě ani v Americe, dokazuje jejich mimořádné námořní schopnosti, odvahu a touhu po objevování.
Odkaz Vikingů žije dodnes v islandských ságách, archeologických nálezech a v povědomí o jejich odvážných plavbách. Připomínají nám, že lidská touha po poznání a překonávání hranic je silnější než překážky, které staví příroda.
Závěr
Vikingové nebyli jen obávanými válečníky, ale především zručnými mořeplavci a odvážnými objeviteli. Jejich transatlantické plavby do Severní Ameriky, doložené ságami i archeologickými nálezy, jsou trvalým svědectvím o jejich odvaze, námořních dovednostech a neúnavné touze po poznávání neznámého. I když jejich osídlení v Americe nebylo trvalé, jejich objev zůstává významným mezníkem v dějinách lidské explorace.