Vývoj lidské řeči
Pokud se zabýváme historií, jsme odkázáni na vyhledávání historických pramenů, zejména literárních. Od dob, kdy se lidé naučili zaznamenávat své zkušenosti a myšlenky s dostatečnou přesností, aby mohly být předávány dalším generacím, máme o dějinách člověka relativně dobré informace. Jaký byl život člověka před vynálezem písma můžeme spolu s poznatky archeologie a jiných přírodních vět pouze spekulovat. S vědomím toho, že nic nelze s naprostou přesností doložit se můžeme pokusit najít několik základních fakt, které provázely vývoj řeči.
Řeč, jako schopnost vyjádřit členěnými zvuky obsah vědomí (Hartl, 2000), je jedna z důležitých schopností, která nás činí lidskými. Je nástrojem pro používání jazyka – systému vyjadřovacích prostředků (Hartl, 2000) – který lidem umožnil sdílením zkušeností nesmírně urychlit vývoj lidského myšlení a zacházení se světem.
Kde se vzala řeč?
Existuje několik nezbytných podmínek, které se musely v určitou dobu spojit, aby daly vzniknout této specificky lidské schopnosti. Přibližně před dvěma miliony let se člověk vzpřímil, což způsobilo potřebné změny v proporcích těla – pro schopnost řeči je důležitá změna postavení a funkce artikulačního ústrojí. Protože řeč je úzce provázána se schopností myšlení, důležitým důsledkem vzpřímení člověka je také zvětšení kapacity mozku na současnou míru. Nezbytnou podmínkou řeči jsou dostatečně funkční hlasové i sluchové orgány. U člověka došlo přibližně před 600 lety (Havel, 2002) k zvětšení vnímavosti pro změny tónů (frekvence) při menším rozsahu (Jechort, 2001). A v neposlední řadě musely být dostatečně vyvinuté důležité partie mozku pro artikulaci řeči (Brocovo centrum) a potřebné kognitivní schopnosti – jako symbolické myšlení, pojmová paměť, intencionalita apod. K tomu došlo přibližně před 100 – 150 tisíci lety (Havel, 2002). Můžeme tedy předpokládat, že někdy v té době začal člověk používat řeč ke komunikaci s druhými lidmi.
Všechny tyto změny jsou součástí procesu hominizace (polidštění), které vedly ke vzniku současného člověka (homo sapiens sapiens – cca před 40 tisíci lety). Biolog Lewin je toho názoru, že vznik této schopnosti nás odsuzuje k závislosti na kultuře (Lewin, 1978). Schopnost řeči je základem sociálního charakteru lidského života.
Vývoj mluvené řeči
Řečí můžeme nazvat již posunky, neartikulované zvuky nebo symboly (úprava zevnějšku, vlastnictví zbraní, zářezy a značky na předmětech apod.), které lidé používali k zjednodušení a strukturování každodenních činností a vztahů. Komunikace vázaná na specifický objekt ale nebyla příliš praktická. Zvuky používané pro určité lidi, předměty či zvířata začaly usnadňovat lov a přežití.
Pravá příčina toho, že se všechny podmínky nutné pro vznik řeči setkaly a lidé začali používat artikulované specializované zvuky, je zřejmě kulturní povahy. Různé teorie míní, že primárním popudem byly například: potřeba instrukce při výrobě nástrojů, sdílení emocí, organizovaný lov, potřeba kmenové sounáležitosti nebo organizace dětských her. Je také možné, že vývoj řeči byl potřebný jako předpoklad složitějšího uvažování o světě. S rozrůstající se skupinou lidí byla potřeba vytvořit a sdělovat složitější pravidla. Tím se dostávám k zajímavé a složité souvislosti řeči a myšlení.
Myšlení a řeč
Teorie uvažují v tomto smyslu tři možné způsoby vztahu myšlení a řeči. První teorie říká, že myšlenka je totéž co slovo. Myšlenka je pouze řeč bez zvuku. Druhá teorie říká, že myšlení a řeč se rozvíjejí naprosto odděleně. Myšlenka a slovo jsou dvě naprosto oddělené věci a výsledky odlišných procesů a schopností. Spojující a převratnou teorií je názor Vygotského (1934). Ten tvrdí, že přibližně do druhého roku věku člověka se vyvíjí myšlení a řeč odděleně. Řeč jako vývoj anatomicko-neurologických podmínek k jejich funkci při řeči. Myšlení jako zpracování zkušeností se světem. Pak se tyto dvě funkce propojují a ve vzájemném propojení urychlují svůj vývoj (řeč se intelektualizuje – stává se výstižnější – a myšlení verbalizuje – vnitřní řeč usnadňuje přemýšlení). To vysvětluje, proč si tak těžko představíme řeč bez myšlení a myšlení bez řeči.
Podobně jako se řeč vyvíjí u dítěte, mohla se řeč vyvíjet u lidského rodu obecně. Od konkrétního označení přítomných objektů, přes pojmy, díky kterým si sdělujeme i aktuálně nepřítomné, až k abstraktním vyjádření složitých myšlenek, které je druhý schopen naprosto přesně pochopit. Prvotní potřebou byl přenos významu. Vvýznam = myšlení + řeč + zobecnění + sdělování (Vygotskij, 1934).
Vývoj psané řeči
Podobný princip vývoje – od konkrétního, fyzicky blízkého, k abstraktnímu a zároveň jednoznačně srozumitelnému sdělení – můžeme nakonec sledovat i u vývoje řeči psané (viz stručně tabulku).
Je nesporné, že jakékoliv zacházení s řečí významně usnadňuje a urychluje naše myšlení (a v podstatě i naopak). Za vývoj kvality lidského života tak vděčíme geniální součinnosti řeči a myšlení. S vynálezem knihtisku a nakonec dnes i s rozvojem internetu a jiných médií se stává sdílení a vzájemné obohacování zkušeností a myšlenek. Napadá mne ale také otázka, zda množství sdílené řeči vede vždy k zpřesnění a obohacení. Co se týče tohoto tématu, je tady historie pro mne poučením a varováním, že řeč musí být vždy v součinnosti s myšlením, aby vývoj urychlovala a nejen komplikovala.
Autorem tohoto textu je Mgr. Markéta Bosáková, studentka letního semestru kurzu e‑semestr dějepis.com v roce 2010. Zveřejněno se svolením autora.
Použité zdroje:
- Cvek, B.: Jazyk zvířat a jazyk doby kamenné. Článek v časopise Téma dostupný na http://www.gasbag.wz.cz/tema/rocnik2/cislo2/02–06.htm 25.2.2010
- Hartl, Hartlová: Psychologický slovník. Praha. Portál, 2000.
- Havel, M. Kde se vzala řeč? Článek v časopise Vesmír dostupný na www.vesmir.cz/files/file/fid/777/aid/1481 25.2.2010
- Chytková, D.: Vývoj písma. Dostupné na http://www.phil.muni.cz/~dchytkova/hlas.html 25.2.2010
- Jechort, P.: Za vznik řeči mohou zásadní změny mozku. Článek dostupný na www.fi.muni.cz/~dokulil/FJaz05/FJazRecMozek.doc 24.2.2010
- Lechta, V. a kol. Diagnostika narušené komunikační schopnosti. Praha : Portál, 2003.
- Vygotskij, L.S.: Psychologie myšlení a řeči. Praha: Portál, 2004.